ANASAYFA
Kelime ara:


doğruluk ne demek?

doğruluk, -ğu(1. anlamı)

a. 1. Doğru ve dürüst olma durumu, doğru olana yakışır davranış, dürüstlük, adalet: “Yazıyı yazana, bu dediklerinin doğruluğuna nasıl inansın okuyucu?” -N. Cumalı. 2. fel. Düşüncenin gerçekle uyuşması, yargı ve önermelerin gerçeğe uygun olması.

Güncel Türkçe Sözlük

doğruluk(2. anlamı)

İng. accuracy

BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu

doğruluk(3. anlamı)

İng. accuracy

1. Kendilerine test uygulanan kimselerin sayısı ile doğru olarak yanıtlanan test maddeleri sayısı arasındaki oran. 2. Test puanlarında yanlış bulunmaması durumu.

BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü1974

doğruluk(4. anlamı)

İng. truth

(Yun. alétheia = açık olma, kendini açık olarak ortaya koyma durumu) : 1. Düşüncenin gerçekle uyuşması. Yargı ve önermelerin gerçeğe uygun olması, verilmiş bir olguyla uyuşması (içeriksel doğruluk). 2. Düşüncenin kendi kendisiyle uyum içinde olması, çelişik olmaması (biçimsel doğruluk-biçimsel mantıkta-). //Leibniz doğruları ikiye ayırır: Olgu doğruları (vérités de fait): Deneye dayanan doğrular. Bunlar zamana bağlıdır, belirli koşullar altında, belirli bir zaman noktasında gerçekleşmiş olmakla içerik kazanırlar (deneysel doğruluk). Us doğruları (vérités de raison): Doğruluk nedeni yalnızca usta bulunan, zamana bağlı olmayan, zamandışı olan, her zaman her yerde geçerli olan doğrular (mantıksal doğruluk). Olgu ve us doğruları kavramlarını ilkin Leibniz kullanmıştır.

BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü1975

doğruluk(5. anlamı)

İng. accuracy

Ölçülen bir büyüklüğün, doğru veya doğru olduğu kabul edilen değerle, bir analitik sonuç arasındaki yakınlığın bir ölçüsü; bu yakınlık hata cinsinden ifade edilir.

BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II)2007

doğruluk(6. anlamı)

İng. accuracy

Sayısal bir işlemde doğruluk ya da kesinlik.

BSTS / Matematik Terimleri Sözlüğü1983

doğruluk(7. anlamı)

İng. truth

Tümdengelimci bir dizgede yapılan çıkarımların, ulaşılan vargıların önsayıtlara uygunluğu ya da öncüllere indirgenebilir olması.

BSTS / Yöntembilim Terimleri Sözlüğü1981

Yeni Projemiz:
Aramanızı bir de burdan yapın!
"doğruluk" kelimesinin örnek cümle içinde kullanımı:
Hadi çekinmeyin, ilk cümleyi siz kurun! - Komik ya da saçma bir cümle de olabilir :)
comments powered by Disqus
>

Umarım sitemizi beğenmişsinizdir


Son bakılan kelimeler

Şu anki Ziyaretçi Sayısı:

Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...