ANASAYFA
Kelime ara:


işteş fiil ne demek?

işteş fiil(1. anlamı)

a. db. Bir işin birden çok özne tarafından karşılıklı, ortaklaşa yapıldığını belirten fiil, işteş, müşareket fiili: Birçok konuyu görüştük. Çocuklar, yoldan geçenlere bakıp gülüşüyorlardı.

Güncel Türkçe Sözlük

işteş fiil(2. anlamı)

İng. reciprocal verb

Bir oluş ve kılışın birden fazla kişi tarafından karşılıklı veya toplu olarak yapıldığını gösteren ve -ş-, -Iş- / -Uş- çatı eki ile kurulan fiil: atış- < at-ış, çekiş- < çek-iş, görüş- < gör-üş-, gülüş- < gül-üş-, uçuş- < uç-uş- vb.

BSTS / Gramer Terimleri Sözlüğü2003

işteş fiil(3. anlamı)

Azerbaycan Türkçesi: garşılıglı-müştäräk fe'l; -Türkmen Türkçesi: iişligiň şääriklik derecesi;Gag.: ortaklık zalogunda işlik; Özbek Türkçesi: birgalik nisbatidagi fe'l; Uygur Türkçesi: ömlükdäricä; Tatar Türkçesi: urtaqlıq yünäleşe; Başkurt Türkçesi: urtaqlıq yünäleşendäge qılım; Kmk:ortaklık daracadagı işlik; Krç.-Malk.: araş ayırma formada etim; Nogay Türkçesi: ortaklık zalogtıň glagolı; Kazak Türkçesi: ortak etiş; Kırgız Türkçesi: koş mamiledegi etiş; Alt::ömö zalog; Hakas Türkçesi: polızıg zalogı; Tuva Türkçesi: polçuuşkun zalogunda kılıg sözü;Şor Türkçesi: *öme glagol; Rusça: glagol vzaimno-sovmestnogo zaloga; -

BSTS / Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu1997

Yeni Projemiz:
Aramanızı bir de burdan yapın!
"işteş fiil" ifadesinin örnek cümle içinde kullanımı:
Hadi çekinmeyin, ilk cümleyi siz kurun! - Komik ya da saçma bir cümle de olabilir :)
comments powered by Disqus
>

Umarım sitemizi beğenmişsinizdir


Son bakılan kelimeler

Şu anki Ziyaretçi Sayısı:

Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...