ANASAYFA
Kelime ara:


ilâhi ne demek?

ilahi(1. anlamı)

Ar. il¥h³

(I) ünl. (i'la:hi, l ince okunur) “Bu ne hâl, ne tuhaf” gibi şaşma, sitem bildiren bir söz: “İlahi Eda abla! Güzele bakmanın sevap olduğunu bilmez misin sen?” -N. Cumalı.

Güncel Türkçe Sözlük

ilahi(2. anlamı)

Ar. il¥h³

(II) a. (ila:hi:, l ince okunur) ed. ve müz. Tanrı'yı övmek, ona dua etmek için yazılıp makamla okunan nazım: “Bütün gün genç kızlar ilahiler söylemişlerdi.” -Ç. Altan.

Güncel Türkçe Sözlük

ilahî(3. anlamı)

Ar. il¥h³

sf. (ila:hi:, l ince okunur) 1. din b. Tanrı ile ilgili olan, Tanrı'ya özgü olan, tanrısal, lahuti: “Bakınız ki yalnız Allah'tan olan ve ilahî olan ümidiniz ölmesin!” -R. E. Ünaydın. 2. mec. Çok güzel, mükemmel: “Minarecilikte biz gerçekten ilahî bir hüner göstermişizdir.” -R. H. Karay.

Güncel Türkçe Sözlük

ilâhi(4. anlamı)

İlahi

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

ilâhi(5. anlamı)

Fr. Hymne

Tanrıyı övmek üzere ezgi ile söylenen koşuk. (Bu ilâhilere Mevleviler Ayin, Bektaşiler Nefes, Gülşenîler Tapuğ, Halvetîler Durak, başka tarikat ehli Cümhur derlerdi).

BSTS / Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü1948

ilâhi(6. anlamı)

Tekke yazınında din ve ahlak ile ilgili konularda özel ezgilerle söylenen koşuk. Yapı bakımından özel bir biçimi yoktur, koşma ve semai gibidir. (İlâhilere; Mevleviler "ayin", Bektaşîler "nefes", Aleviler "düşe" Gülşenîler "tapuğ", Halvetîler "durak", başka tarikatlardan olanlar da "cumhur" derlerdi.)

BSTS / Yazın Terimleri Sözlüğü1974

İlahî(7. anlamı)

Ar. il¥h³

ünl. (ila:hi:, l ince okunur) Ey Allah'ım: “Ruhumun senden İlahî, şudur ancak emeli / Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli” -M. A. Ersoy.

Güncel Türkçe Sözlük

Yeni Projemiz:
Aramanızı bir de burdan yapın!
"ilâhi" kelimesinin örnek cümle içinde kullanımı:
Hadi çekinmeyin, ilk cümleyi siz kurun! - Komik ya da saçma bir cümle de olabilir :)
comments powered by Disqus
>

Umarım sitemizi beğenmişsinizdir


Son bakılan kelimeler

Şu anki Ziyaretçi Sayısı:

Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...