ADRENALİN ne demek

Adrenalin tdk sözlük anlamı nedir

 • hekimlikte, damarları açma, kanamayı kesme gibi amaçlarla yararlanılan, böbreküstü bezlerince oluşturulan etkili bir özdek.
 • 2. a. Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

  Güncel Türkçe Sözlük Fransızca; adrénaline
 • 3. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin. Epinefrin.

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü İngilizce; adrenalin, adrenin, epinephrin 1998
 • 4. Formülü (HO)C6H3CH(OH)CH2NHCH3 olan , böbrek üstü salgı bezlerin öz bölgesinde sentezlenen kan basıncının arttırılmasında damardan kullanılan önemli bir hormon.

  BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II) İngilizce; adrenaline 2007
 • 5. (zooloji)

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu Fransızca; adrénaline 1963
 • 6. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin hormon, epinefrin.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü İngilizce; adrenaline, epinephrin
 • 7. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin, epinefrin.

  Parenteral yollarla kullanıldığında, perifer damarlarda daralma ve koroner damarlarda genişlemeye, kalp kasının kasılma gücü, atım sayısı ve oksijen tüketiminde artmaya, beta-2 almaçlarını uyararak solunum yolları ile sindirim kanalındaki düz kaslarda gevşemeye sebep olan ve klinikte kan basıncının düşmesi, kanama, alerji, astım ve dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisinde hidroklorür ve bitartarat tuzları şeklinde kullanılan, çözeltileri ısı ve ışığa karşı dayanıksız olan bir katekolamin.

  BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü İngilizce; adrenalin
 • 8. bk. epinefrin

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü 1963

Adrenalin ingilizcesi

n. hormone which causes blood pressure to rise
n. adrenalin, adrenaline, hormone which causes blood pressure to rise
n. adrenalin, hormone which causes blood pressure to rise
Köken: Fransızca

Çekinmeyin! Siz de bir cümle kurun.