AKYUVAR ne demek

Akyuvar tdk sözlük anlamı nedir

 • kan ve lenfte, milimetre küpte ortalama 6000 adet olarak bulunan, alyuvarlardan boyca büyük olan, ak renkli, çekirdekli, yuvarlak göze. eş anlamı : lökosit
 • 2. a. (a'kyuvar) anat. Kan, lenf vb. vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.

  Güncel Türkçe Sözlük
 • 3. Fransızca; Leucoyte

  BSTS / Tıp Terimleri Kılavuzu
 • 4. (Yun. leukos: ak; kytos: hücre) Sitoplâzmasında bulunan taneciklerin kimyasal davranışlarına ve çekirdeklerinin biçimine göre granüllü lökositler (bazofil lökosit, eozinofil lökosit, nötrofil lökosit) ve granülsüz lökosit (lenfosit ve monosit) olmak üzere iki esas tipe ayrılan, kemik iliğinde teşekkül eden, bazıları hücresel bağışıklıktan, bazıları da humoral bağışıklıktan sorumlu olan beyaz kan hücreleri. Lökosit.

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü İngilizce; white blood cell, leucocyte 1998
 • 5. (zooloji)

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu Osmanlıca; küreyve-i beyza 1963
 • 6. (biyoloji)

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu Osmanlıca; küreyvat-ı beyza 1963
 • 7. Stoplazmasında bulunan taneciklerin kimyasal davaranışlarına ve çekirdeklerinin biçimine göre granüllü ve granülsüz lökosit olmak üzere iki esas tipe ayrılan, kemik iliğinde oluşan, bazıları hücresel bağışıklıktan sorumlu olan renksiz kan hücreleri, lökosit, beyaz kan hücresi, WBC.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü İngilizce; leukocyte, white blood cell, WBC
 • 8. Organizmayı savunmakla görevli olan, damar içinde etkin olarak yer değiştirme ve damar dışına çıkma yeteneğine sahip olan, nötrofil, eozinofil, bazofilleri içeren granülositlerle lenfosit, monosit içeren agranülositler olmak üzere iki gruba ayrılan kan hücreleri, beyaz kan küresi, lökosit, WBC. İnsan ve bazı hayvan türlerinde total akyuvar sayıları (x103 /mm3 olarak); insan : 7.0 (5.0-10.0), at: 9.0 (5.5-12.5) sığır: 8.0 (4.0-

  0) koyun: 4.0 (2.5-7.5) keçi: 9.0 (4.0-13.0) köpek. 11.5 (6.0-17.0), kedi: 12.5 (5.5-19.5).

  BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü İngilizce; leucocyte, white blood cell
 • 9. (karşılık: lökosit, Yun. leukos = ak, kytos = boşluk) Renksiz kan gözesi; sitoplâzmasında bulunan taneciklerinin kimyasal davranışlarına ve çekirdeklerinin biçimine göre granüllü lökosit ve granülsüz lökosit olmak üzere iki genel tipe ayrılırlar. Birinci tipe bazofil lökosit, eozinofil lökosit ve nötrofil lökosit (bk.), ikinci tipe lenfosit ve monosit girer. Granüllü lökositlerin çekirdekleri toplu olduğu için bunlara loplu akyuvar da denir.

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü İngilizce; white blood cell 1963

Akyuvar ingilizcesi

n. leucocyte, leukocyte, white blood cell

Çekinmeyin! Siz de bir cümle kurun.