PENİSİLİN ne demek

Penisilin tdk sözlük anlamı nedir

 • bir İngiliz hekimi olan Sir Alexander Fleming tarafından 1928’de bulunan ve ilk kez 1941’de insanlarda kullanılmaya başlanan, latince adı penicillium notatum olan bir tür küf mantarının metabolizma ürünlerinden elde edilen, birçok bakteri türü üzerinde etkili olan, bakterilerin yol açtığı hastalıklarda kullanılan bir antibiyotik.
 • 2. a. tıp Mikroplu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tür antibiyotik.

  Güncel Türkçe Sözlük Fransızca; pénicilline
 • 3. Penicillium notatum adlı mantar tarafından üretilen ve bakteri hücre duvarının sentezini engelleyen bir antibiyotik.

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü İngilizce; penicillin 1998
 • 4. Orijinali Penicillium notatum küfünden elde edilen son zamanlarda p.crysogenum küfünden ve yarı sentetik olarak bu küften oluşan kültüre R gruplarının katılmasıyla da üretilen yapısında tiazolidin ve ß-laktaz halkası ve yan zincir üzerinde farklı R kökleri olan ve ilk keşfedilen bir antibiyotik. 2.Penicillium notatum adlı mantar tarafından üretilen ve bakteri hücre duvarının sentezini engelleyen formüldeki R' ye bağlı olarak değişmek üzere ve 5'i ticari olmak üzere en az 11 türü olan bir antibiyotik.

  BSTS / Kimya Terimleri Sözlüğü (II) İngilizce; penicillin 2007
 • 5. Bakteri hücre duvarının sentezini engelleyen, Penicillium cinsi bazı mantar türlerinden veya yarı sentetik olarak üretilen beta-laktam grubu bir antibiyotik.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü İngilizce; penicillin
 • 6. Başta Penicillium notatum ve chrysogenum olmak üzere çeşitli penisilyum türlerinden ekstraksiyon ve saflaştırma suretiyle elde edilen, güçlü bakterisit etkilerinin yanında zehirlilikleri de nispeten düşük olan ve sık kullanılan doğal veya yarı sentetik antibiyotik.

  BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü İngilizce; penicillin

Penisilin ingilizcesi

n. penicillin
Köken: Fransızca

Çekinmeyin! Siz de bir cümle kurun.